ماشین آلات تولید و اجرای بتن

ماشین آلات تولید و اجرای بتن

انواع ماشین آلاتی که در تولید بتن آماده مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از:

  • ماشین آلات حمل کننده بتن (انواع تراک میکسرها)
  • ماشین آلات تخلیه کننده بتن (انواع پمپ های بتن)
  • ماشین آلات تولید کننده بتن (انواع بچینگ پلانت ها)

تراک میکسرها

این ماشین آلات وظیفه حمل بتن از محل کارخانه تولید بتن آماده به محل مصرف آن به عهده دارند. البته باید توجه داشت که این ماشین آلات قابلیت اختلات بتن را نیز دارند. تراک میکسرها عموماً با ظرفیت های 4،7،9،12 متر مکعب در کشورمان تولید و استفاده می شوند.

تراک میکسرها

یک تراک میکسر استاندارد قادر است با عمل میکس مداوم در طول حرکت کیفیت بتن را حفظ کند. تعداد پره های موجود در دیگ تراک، فاصله ی این پره ها از هم، زاویه چرخش آن ها و ابعادشان در طول دیگ (ارتفاع این پره ها در تمامی طول دیگ متغیر است) همگی در کیفیت تراک موثر هستند.

تراك میکسر هاي استاندارد ماشین به گونه اي است که طرح اختلاط، پیوستگی و یکنواختی بتن را در طول مسیر حمل با رعایت نکات فنی در پره هاي داخلی میکسر حفظ می کند. کاهش ارتفاع مرکز ثقل جهت حفظ تعادل تراك میکسر در پیچ ها و طراحی متناسب از دیگر مزایاي تراك میکسرها است.

در داخل تراک میکسر در حال حرکت به دلیل ناهمواری های راه و تغییرات در سرعت و شتاب آن، به طور دائمی به اجزای بتن ضرباتی وارد می گردد. اگر خمیر سیال فرض کنیم، این ضربات باعث می شوند سنگدانه های بزرگتر(شن ها) بیشتر از سنگدانه های کوچک (ماسه ها) حرکت کنند و این یعنی جداشدگی.

پمپ های بتن

این ماشین آلات جهت منتقل کردن بتن از تراک به نقطه ی دقیق بتن ریزی در کارگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند. این دستگاه ها معمولاً در نوع پمپ دکل (پشت کامیونی) و پمپ زمینی طراحی و ساخته می شوند.

پمپ های بتن

استفاده از پمپ‌های بتن روش بسیار مناسبی برای بتن‌ریزی در فضاهای محدود مانند تونل‌ها و یا خارج از دسترس مانند بتن‌ریزی در ارتفاع نظیر ساختمان‌های مرتفع محسوب می‌شود. برای این منظور بتن باید از کارایی و روانی بالا با اسلامپ ۷۵ (مقدار توصیه‌شده) تا ۱۲۵ میلی‌متر برخوردار باشد. در این ارتباط معمولاً استفاده از مواد افزودنی کندگیرکننده برای به‌تأخیرانداختن زمان گیرش بتن توصیه می‌شود. ضمناً برای جلوگیری از جداشدن آب مخلوط در اثر فشار و درنتیجه انسداد خط لولۀ انتقال بتن، دانه‌بندی سنگدانه‌ها حائز اهمیت است.

فاکتورهای زیادی جهت انتخاب پمپ دکل یا پمپ زمینی وجود دارد. اما مهمترین فاکتور ارتفاع بتن ریزی و میزان اسلامپ بتن مورد نیاز در محل بتن ریزی است. بطور معمول برای بتن ریزی های افقی از پمپ زمینی و برای بتن ریزی در ارتفاع از پمپ دکل استفاده می نمایند. البته برای بتن ریزی در ارتفاع بالا انواع خاصی از پمپ های زمینی طراحی و ساخته شده اند. پمپ بتن ها بطور معمول، در نقطه ای از کارگاه به طور ثابت مستقر می شوند و براساس برد مفیدشان در راستای افق و قائم سرویس دهی می کنند.

بچینگ پلانت

بچینگ پلانت مجموعه ای از ماشین آلات مختلف است که وظیفه توزین مصالح اولیه، متناسب با طرح اختلاط و مخلوط کردن آن ها را به عهده دارند.

بچینگ پلانت

برای تولید بتن نسبت های مشخصی از مصالحی که ذکر شد با یکدیگر ترکیب می شوند این نسبت ها که همان طرح اختلاط بتن نامیده می شود برای رسیدن بتن به مقاومت مورد نظر، تأمین دوام کافی و اسلامپ مورد نظر مشخص می شود. طرح اختلاط بتن یا به صورت وزنی و یا به صورت حجمی ارائه می شود که محاسبه ی آن کمی پیچیده بوده و به عواملی چون اسلامپ مورد نظر، بزرگ ترین بعد دانه، مقدار آب لازم و میزان هوا، مقدار سیمان و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد.

اجزای بچینگ پلانت

  1. بخش تأمین کننده سنگدانه ها شامل نگهداری، توزین و انتقال آن ها
  2. بخش تأمین سیمان شامل نگهداری توزین و انتقال آن ها (سیلوهای سیمان، اسکروی سیمان، باسکول سیمان)
  3. بخش تأمین آب
  4. بخش میکس (اختلاط) مصالح اولیه
  5. بخش (اتاقک) کنترل
  6. منابع تأمین افزودنی
  7. منابع تأمین برق

به طور کلی می توان گفت، بچینگ پلانت با توجه به طرح اختلاط بتن و استفاده از پمپ های تعبیه شده، سیمان را ازسیلوها و سنگدانه ها را از مراکز دپو با نسبت های مختلف به داخل دیگ ریخته و سپس آب به داخل این قسمت هدایت می شود. پس از این مرحله مواد تشکیل دهنده ی بتن مخلوط شده و از قسمت تخلیه خارج می شود.