کمپرسور باد و انواع آن

کمپرسور باد و انواع آن

کمپرسور دستگاهی است که با فشرده‌سازی هوا، امکانات گسترده‌ای را برای انواع ابزارآلات و تجهیزات صنایع گوناگون فراهم می‌کنند.

کمپرسور باد و انواع آن

 تعریف ساده کمپرسور هوا یا باد را می توان این طوری بیان کرد که دستگاهی است جهت مکش هوا در یک فشار و تحویل آن در فشار بالاتر. در کمپرسور باد یا همان کمپرسور هوا فشرده توجه به یک نکته بسیار ضروری می باشد و آن حجم دستگاه می باشد، زیرا کمپرسور هایی که گنجایش مخزن متناسب با مصرف ابزار بادی را ندارند باعث ایجاد فشار بر قسمت موتور می شود و در نهایت مستهلک شدن موتور و همچنین از دست رفتن انرژی را در پی دارند.

انواع کمپرسورها

انواع کمپرسور باد

انواع گوناگونی از کمپرسور وجود دارد که برای مصارف صنعتی و عمومی طراحی شده اند که در زیر به توضیح هریک از آنها می پردازیم:

 • کمپرسور دینامیکی
 • کمپرسور جابجایی مثبت
 • کمپرسور روتاری پره ای
 • کمپرسور اسکرال
 • تشدید کننده های فشار
 • کمپرسور های کمکی

اجزای کمپرسورها

کمپرسورها اجزا و لوازم یدکی متعددی دارند که هر یک وظیفه ای را در کل فرایند متراکم سازی گاز بر عهده دارند. مثلا سیلندر یا هواساز؛ که مهمترین عضو این مجموعه است و در واقع مسئول عمل اصلی فشرده سازی است. گفتیم که در انواع مختلف کمپرسور، تعداد سیلندرها متفاوت است. وجود هر گونه صدا و  لرزش در کار دستگاه کمپرسور به سیلندر آن مربوط می شود و برای رفع این عیوب باید سیلندر را ترمیم یا تعویض کرد.

یکی دیگر از اجزای کمپرسورها دینام یا الکتروموتور است. در واقع کار دینام تامین انرژی اولیه ی لازم برای کار دستگاه کمپرسور می باشد که همانطور که گفته شد این انرژی از نوع حرکتی یا مکانیکی است. کیفیت دینام هم بر کار دستگاه تاثیر زیادی دارد. البته در برخی کمپرسورها از انواع توربین برای تامین نیروی اولیه استفاده می شود؛ استفاده از الکتروموتور یا توربین بستگی به قدرت کمپرسور دارد.

اجزای کمپرسور باد

بخش دیگری که در دستگاه های کمپرسور دیده می شود مخزن هوای فشرده است که تفاوت آن در کمپرسورهای مختلف در حجم آن است.

کاربرد کمپرسور هوا

کمپرسورهای هوا دارای کاربردهای فراوانی هستند از جمله:

 • تهیه هوای هوای با فشار بالا برای پر کردن سیلندر گاز
 • تهویه هوا تمیز با فشار متوسط به غواص تهیه شده به سطح زیر آب
 • پر کردن مخزن هوای فشار بالا (HPA)
 • برای پر کردن لاستیک ها
 • تهیه هوای تمیز با فشار هوا متوسط برای رانندگی برخی از مدارس و سیستم های کنترل پنوماتیک
 • تهیه مقدار زیادی از فشار هوا متوسط به قدرت ابزار پنوماتیک، مانند jackhammers

معروف ترین نوع کمپرسور باد

کمپرسور پیچ دوار یا اسکرو معروف ترین نوع کمپرسور است، که به صورت عمده در طراحی و ساخت انواع کمپرسور های باد به کار گرفته می شود. در این نوع از کمپرسور باد دو روتور به طور همزمان می چرخند و در نتیجه این عمل، هوا در داخل محفظه فشرده سازی شده و از پورت خروجی خارج می شود. انواع کمپرسور باد روتاری به دلایل زیر مورد توجه صنایع واقع شده اند:

 1. طول عمر بیشتری دارند.
 2. در مقیاس های کوچک با کمترین صدا کار می کنند.
 3. اغلب بدون روغن هستند و از این رو کیفیت هوای پورت خروجی بسیار بهتر است.
 4. تولید حرارتی کمی دارند.
 5. می توانند به صورت مداوم و شبانه روز کار کنند.
 6. در حداکثر فشار نیز به خوبیه حداقل فشار کار می کنند.

جمع‌بندی

کمپرسورها جزء جدانشدنی صنعت هستند و هدیه‌ای از دنیای مکانیک هم برای صنایع بزرگ و هم صنایع کوچک و مصارف خانگی می‌باشد. انواع مختلف کمپرسورها با توجه به کارایی گسترده آن در جاهای مختلفی به کار گرفته شوند. از صنایع دریایی و هوایی و پزشکی گرفته تا کشاورزی و باغبانی ردپایی از کمپرسورها در آن‌ها وجود دارد.

استفاده از کمپرسورها در خانه به شما قدرت عمل زیادی می‌دهد و می‌توانید کارها را در زمان کمتری با کیفیت بالاتری انجام دهید. کمپرسورهای خانگی در انواع ثابت و قابل حمل وجود دارند و بسته به نیاز خود می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید.